Beoordelingsoverzicht
Wat vinden andere bergvrienden daarvan:
Als je regenjassen niet gewassen kunnen Hoe dan te reinigen. Zie jullie antwoord tegemoet.
Vriendelijke groet
Irma Lauwers
Hey Irma,
Je vraag over het onderhoud van waterdichte kleding is een hele goede. Veel mensen denken dat je technische kleding zo min mogelijk moet wassen, maar het tegendeel is waar. Regelmatig reinigen en opnieuw impregneren is essentieel om het ademend vermogen en de waterdichtheid van je jas te behouden.
“Goed onderhoud is geen luxe, maar een liefdevolle gewoonte voor wie de natuur serieus neemt.”
Waar begin je?
In dit soort vragen vertrouw ik graag op de expertise van de producent van je jas. Het wasvoorschrift vind je meestal in het label aan de binnenzijde van het kledingstuk. Volg dit altijd als leidraad.
Tips & tricks uit het veld
- Verstopte poriën: Zweet, zoutkristallen, stof en huidvetten kunnen de poriën van je jas verstoppen. Dit vermindert het ademend vermogen én het afparelend effect.
- Technisch wasmiddel: Gebruik een speciaal technisch wasmiddel zoals STOIC Textile Wash Wasmiddel - https://www.bergfreunde.nl/stoic-bolmenst-textile-wash-wasmiddel/?searchparam=Stoic%20-%20BolmenSt.%20Textile%20Wash%20-%20 voor hardshells. Combineer dit met een impregneerspray zoals TOKO Eco Textile Proof (alleen verkrijgbaar via Bergfreunde.de. Alternatieven van Grangers of Nikwax zijn ook bij de betere Nederlandse outdoorzaken te verkrijgen.)
- Geen wasverzachter! Wasverzachter en reguliere wasmiddelen bevatten vaak parfum, bleek en andere stoffen die schadelijk zijn voor technische materialen.
- Wanneer opnieuw wassen en impregneren? Als water niet meer van je jas afparelt in druppels maar wordt opgenomen, is het tijd voor een nieuwe was- en impregneerbeurt.
Realistische verwachtingen
Goed onderhoud vertraagt slijtage, maar maakt je jas niet waterdichter dan hij oorspronkelijk was. Intensief gebruik, weersinvloeden en tijd doen hun werk — dat is de natuurlijke loop van het materiaal. Zie het als een bergschoen: hoe goed je hem ook verzorgt, na vele tochten zal hij ooit zijn beste grip verliezen.
Groetjes,
Remy